Valodo novados (2006-08-27)

Novērtēt:

(0)
(0)
(8)
Embed button

Saistītās epizodes:

Valodo Lietuvas pierobežā. Ukri un Augstkalne. Latviešu un lietuviešu savstarpējā asimilācija. Sanda laimes saruna ar bērniem Ukros, Augstkalnes vidusskola, Janīnas Kursītes saruna ar skolēniem. Lietuviešu kapi. Stāsta Augstkalnes vidusskolas direktora vietniece Vaira Mārīte Laiviņa, Kauņas Vītauta Dižā universitātes jaunākā zinātniskā līdzstrādniece Monika Murauskaite, Augstklanes vidusskolas direktora vietnieks Jānis Izaks, Janīna Tokareva, Elvīra Rehtermane, Jolanta Rehtermane, Laura Rehtermane, Ukru pagasta padomes priekšsēdētājs Ainars Āriņš, Monika Džjugiene

 • Ētera datumi: 2006-08-27
 • Hronometrāža: 0:25:20
 • Piedalās: Āriņš Ainars, Laiviņa Vaira Mārīte, Izaks Jānis, Murauskaite Monika, Lielbārdis Aigars, Tolstika Evelīna, Fjodorova Diāna, Kursīte Janīna, Tokareva Janīna, Rehtermane Elvīra, Rehtermane Jolanta, Rehtermane Laura, Džjugiene Monika, Laime Sandis
 • Producents: Dzalbe Ārija
 • Režisors: Dzalbe Ārija
 • Redaktors: Eglīte Ilze
 • Atskaņojams: visur
 • Trešo pušu autortiesības: Nav
Rādīt vairāk Rādīt mazāk

Valodo novados

 • PIEEJAMAS: 50 epizodes
 • KOPĀ SKATĪTAS: 536 reizes
 • VIDĒJAIS VĒRTĒJUMS: 4,4 (11)
Uz epizožu sarakstu

Raidījumu cikls “Valodo novados” tapis radošo ekspedīciju laikā Latvijas novados, pētot latviešu valodu un tās īpatnības. Tā scenāriju autore ir Ilze Eglīte.

Radošo ekspedīciju mērķis ir meklēt katra novada valodas tipiskākās pazīmes un īpatnības, kas Latvijas reģionus dara atšķirīgus citu no cita.

Raidījuma tapšanā kopā ar profesionāļiem strādāja Latvijas Universitātes Baltu filoloģijas fakultātes jauniešu grupa. Viņi visi - profesores Janīnas Kursītes studenti. Piemēram, bakalaura programmas studente Zane Brūvere ir piedalījusies jau vairākās ekspedīcijās.

Profesore Janīna Kursīte atzinusi, ka ideja par raidījumu cikla tapšanu radusies spontāni: “Nav pareizas un nepareizas valodas. Arvien biežāk stereotipu izmantošana valodu noplicina. Tā gan ir pareiza, bet ne dzīva. Nereti cilvēki kautrējas runāt izloksnēs un dialektos. Tā, piemēram, rīdzinieki aizbrauc uz Latgali un mēģina sarunāties savā bērnības dialektā, taču vietējie nez kādēļ atbild literāri pareizā valodā.

Sākot šo projektu, vispirms braucām ekspedīcijās uz Latgali, Kurzemi. Taču nedrīkst ignorēt arī zemgaliešu un vidzemnieku izloksnes, kas veidojušas latviešu literārās valodas pamatu.”

Avoti:

Ušča, Aina.  Valodnieku ekspedīcija piestāj Bauskas rajonā : [par Latvijas TV veidoto raidījumu ciklu "Valodo novados"] / Aina Ušča.  Bauskas Dzīve, Nr.9 (2005, 21.janv.), 3.lpp.

Ušča, Aina.  Kas gan būtu latvietis bez valodas un mājām? : [par diskusiju Bauskas novadpētniecības un mākslas muzejā sakarā ar Latvijas TV veidoto raidījumu ciklu "Valodo novados"] / Aina Ušča.  Bauskas Dzīve, Nr.9 (2005, 21.janv.), 8.lpp.