Valodo novados (2007-07-08)

Novērtēt:

(0)
(0)
(10)
Embed button

Saistītās epizodes:

Igaunijas un Latvijas robežpilsētas Valka un Valga. Raidījumu vada Janīna Kursīte un Sandis Laime. Valodas situācija. Valkas slimnīca, Kārķu pagasts; igauņu izcelsmes latviešu dzejnieka un publicista Mārtiņa Lapas( Lappas Mārtiņš) dzimtā puse. seni sadzīves priekšmeti( patafons). Stāsta Valkas un Valgas ginekoloģe Ērika Kaša, Valkā ieprecējies igaunis Martins Lupp, Valkas slimnīcas vecmāte Daina Grasmane, Kārķu informācijas centra direktore Sandra Pilskalne, " Lūķu" saimniece Ilze Brice, skolotāja no Kārķiem Ilze Pētersone, Andžs Pilskalns, " Vecjandavu" dzimta, Latvijas - Igaunijas institūta diektore Laila Ontensone

 • Ētera datumi: 2007-07-08; 2007-07-10
 • Hronometrāža: 0:26:22
 • Piedalās: Zālīte Margita, Laime Sandis, Kaša Ērika, Lupp Martins, Grasmane Daina, Pilskalne Sandra, Kursīte Janīna, Brice Ilze, Pilskalns Andžs, Ontensone Laila, Pētersone Ilze
 • Producents: Dzalbe Ārija
 • Režisors: Lēmanis Guntis
 • Redaktors: Zālīte Margita
 • Atskaņojams: visur
 • Trešo pušu autortiesības: Nav
Rādīt vairāk Rādīt mazāk

Valodo novados

 • PIEEJAMAS: 50 epizodes
 • KOPĀ SKATĪTAS: 536 reizes
 • VIDĒJAIS VĒRTĒJUMS: 4,4 (11)
Uz epizožu sarakstu

Raidījumu cikls “Valodo novados” tapis radošo ekspedīciju laikā Latvijas novados, pētot latviešu valodu un tās īpatnības. Tā scenāriju autore ir Ilze Eglīte.

Radošo ekspedīciju mērķis ir meklēt katra novada valodas tipiskākās pazīmes un īpatnības, kas Latvijas reģionus dara atšķirīgus citu no cita.

Raidījuma tapšanā kopā ar profesionāļiem strādāja Latvijas Universitātes Baltu filoloģijas fakultātes jauniešu grupa. Viņi visi - profesores Janīnas Kursītes studenti. Piemēram, bakalaura programmas studente Zane Brūvere ir piedalījusies jau vairākās ekspedīcijās.

Profesore Janīna Kursīte atzinusi, ka ideja par raidījumu cikla tapšanu radusies spontāni: “Nav pareizas un nepareizas valodas. Arvien biežāk stereotipu izmantošana valodu noplicina. Tā gan ir pareiza, bet ne dzīva. Nereti cilvēki kautrējas runāt izloksnēs un dialektos. Tā, piemēram, rīdzinieki aizbrauc uz Latgali un mēģina sarunāties savā bērnības dialektā, taču vietējie nez kādēļ atbild literāri pareizā valodā.

Sākot šo projektu, vispirms braucām ekspedīcijās uz Latgali, Kurzemi. Taču nedrīkst ignorēt arī zemgaliešu un vidzemnieku izloksnes, kas veidojušas latviešu literārās valodas pamatu.”

Avoti:

Ušča, Aina.  Valodnieku ekspedīcija piestāj Bauskas rajonā : [par Latvijas TV veidoto raidījumu ciklu "Valodo novados"] / Aina Ušča.  Bauskas Dzīve, Nr.9 (2005, 21.janv.), 3.lpp.

Ušča, Aina.  Kas gan būtu latvietis bez valodas un mājām? : [par diskusiju Bauskas novadpētniecības un mākslas muzejā sakarā ar Latvijas TV veidoto raidījumu ciklu "Valodo novados"] / Aina Ušča.  Bauskas Dzīve, Nr.9 (2005, 21.janv.), 8.lpp.