Tumsas puķe

  • PIEEJAMAS: 24 epizodes
  • KOPĀ SKATĪTAS: 5 reizes
  • VIDĒJAIS VĒRTĒJUMS: 4,3 (3)

Seriāls “Tumsas puķe” ir viens no diviem vislielāko atzinību ieguvušajiem scenārijeim, kas piedalījās Latvijas TV un Nacionālās radio un TV padomes kopīgi rīkotajā latviešu seriālu konkursā. Tajā ar saviem darbiem piedalījās 100 autori.

“Tumsas puķe” ir tipisks seriāls, kas filmēts Latvijas TV studijas paviljonā. 24 sēriju garo seriālu skatītāji varēja vērot savos ekrānos 1998.gadā, sākot ar 8.martu līdz pat jūnija beigām.

Seriāla scenārija autore ir Monika Zīle, režisore - Virdžīnija Lejiņa.

Seriāla centrā ir skolotāja, kura nodibina zīlēšanas salonu. Seriālā ir mistikas elementi, daudz situāciju starp vīrieti un sievieti, mīlestība, naids, nodevība. Beigās uzvar labais tāpēc, ka ir kāds, kurš tic, ka uzvarēs.

Monika Zīle par seriāla scenāriju: “Mēs katrs pazīstam šos dvēseles krēslas brīžus, kad esam aizmaldījušies vai nomaldījušies paši sevī. Katrā cilvēkā ir gan labā, gan ļaunā iedīgļi. Lai mūsos nevairotos ļaunā iedīgļi, ir vajadzīga savstarpēja uzticēšanās, tuvi cilvēki blakus, ar kuriem pārrunāt krīzes situācijas, no kurām mēs neviens neesam pasargāti. “Tumsas puķe” ir skaudība, nenovīdība, atriebības dziņa, kas jāizskauž no sevis."

Virdžīnija Lejiņa: “Man liekas, ka Monika Zīle ir izvēlējusies interesantu situāciju, kurā seriāla personāži nemitīgi nonāk pārbaudījuma priekšā, no kura jāmeklē izeja. Tad, kad viss ir labi, mēs visi esam labi, bet, kādi mēs esamtad, kad kaut kas atgadās? Varbūt mēs nemaz paši nenojaušam, kas mūsos katrā ir iekšā, un kā mēs izejam šiem pārbaudījumiem cauri. [..] Monika Zīle ir talantīga psiholoģe un precīza dzīves novērotāja. Tāpēc, man liekas, viņa ir kļuvusi par dramaturģi. Dramaturgam ir ļoti svarīgi zināt, kādi tipāži šodien eksistē, kā katrs no tiem uzvedas, psiholoģiskās nianses. Rakstura tipi ir ļoti dažādi un interesanti, un tāpēc aktieriem ir ko darīt.”

Seriālā ir astoņpadsmit galvenās lomas, kuras spēlē Ivars Stonins, Ināra Slucka, Inese Kučinska, Rasma Garne, Uldis Anže, Katrīna Pasternaka, Jānis Skanis, Ģirts Ķesteris, Pauls Butkēvičs, Gunta Virkava, Gundega Ozolīte, Baiba Broka, Regnārs Vaivars u.c.

Seriāla komandā: vadošie operatori - Edgars Bite un Andris Bētiņš, pie skaņu pults - Diāna Josta un Ināra Tauriņa, kostīmus seriāla varoņiem radījusi Marga Gončare un Ineta Sedliniece, par grimmu rūpējās Dace Grīnberga, Dagnija Gaubšteina un Maruta Meliņa. Muzikālās tēmas ir  komponista Valda Zilvera darbs. Valdis Zilvers atzinis, ka Monika Zīle rakstot arī lieliskus dziesmu tekstus.

Avoti:

Zīle, Monika, 1941-  "Tumsas puķe" plaukst! : [Saruna ar TV seriāla "Tumsas puķe" scen. aut. M.Zīli un rež. V.Lejiņu] / Monika Zīle, Virdžīnija Lejiņa.  Rīgas Viļņi+, 1998, 2./8.marts 6.-7.lpp

Zīle, Monika, 1941-  Dzīve kā seriāls? jeb Seriāls no dzīves! : [Stāsta rakstn., seriāla "Tumsas puķe" scenārija aut.] / pierakst. Silvija Jokste.  Ieva, 1998, Nr. 9 18.-[19.]lpp.

Marga, Elita  "Tumsas puķe" - emocijas latviskā gaumē / tekstā saruna ar TV seriāla "Tumsas puķe" rež. Virdžīniju Lejiņu, rež. asistenti Ilzi Bētiņu un akt. Ināru Slucku.  Rīgas Balss Piel. "Aste", 1998, 27.febr. 10.lpp

Pieejamība:
Sakārtojums: