Sirotāji Helgelandē

  • PIEEJAMA: 1 epizode
  • SKATĪTA: 0 reizes
  • VIDĒJAIS VĒRTĒJUMS: 0 (0)

Televīzijas uzvedums “Sirotāji Helgelandē”, kura pirmizrāde kanālā “TV Rīga” notika 1978.gada 21.decembrī, turpināja Latvijas Televīzijas aizsākto darbības virzienu - iepazīstināt skatītāju ar reti spēlētiem vai nemaz nespēlētiem klasikas un mūsdienu dramaturģijas sacerējumiem.

Henrika Ibsena drāma “Sirotāji Helgelandē” ir ievērojamā norvēģu literatūras klasiķa jaunības gadu darbs (1857), kas divdesmitajos gados Latvijas teātros tika spēlēta ar nosaukumu “Ziemeļu varoņi”.

Luga veidota pēc seno Islandes sāgu motīviem, tās darbība noris vikingu laikos, kad sirotāji, tīkodami pēc lielākiem iekarojumiem un bagātībām, klīda pa ziemeļu zemēm (tagadējās Norvēģijas un Islandes piekrastēm). Tā sākas ar vecā Ernulfa un viņa pulku ierašanos kādas zemes krastā, lai tur uzmeklētu un atriebtu savu meitu - Dagnijas un Jordisas - nolaupītājus. Dagniju aizvedis Sigurds, bet Jordisu - Gunārs. Mīlestība un naids kļūst par lugas varoņu rīcības galveno dzinuli, ļaujot spilgti atklāties viņu spēcīgajiem raksturiem, dzīves uzskatiem un esības principiem.

TV jaunuzveduma vērtētāja A.Burtniece pēc pirmizrādes atzina: “”Sirotāji Helgelandē” uzvedums TV ekrānā ir nopietns mēģinājums klasiskās dramaturģijas interpretēšanā”.

Avoti:

Burtniece, A.  TV jaunuzvedumi : [Par H.Ibsena drāmas "Sirotāji Helgelandē" un A.Līvesa lugas "Karalienes Modas zemē" iestud. Latv TV]  Literatūra un Māksla, 1979, 2.febr., 11.lpp

Pieejamība:
Sakārtojums: