Personas kods

  • PIEEJAMAS: 317 epizodes
  • KOPĀ SKATĪTAS: 28 reizes
  • VIDĒJAIS VĒRTĒJUMS: 4,1 (18)

2001.gada marta sākuma LTV sāka demosntrēt profesionālas žurnālistes Baibas Šmites vadītu portretraidījumu “Personas kods”. Viņa pati arī ir raidījuma producente, bet projekta idejas autors ir Rolands Tjarve. Pēc kāda laika raidījumam pievienojās arī otrs vadītājs - Valdis Felsbergs.

B.Šmite ir arī raidījuma nosaukuma autore. Viņa stāsta: “Tagad daudzi prasa, kāpēc izvēlējos tādu nosaukumu - “Personas kods”. Mums katram ir savs kods, mobilajos telefons ir kods, tagad arī durvīm ir kodi, intelektuālie kodi. Un tomēr aiz tā visa ir dzīvs cilvēks. Aizslēgt vai atslēgt? Es gribu atslēgt.

Mēs esam kā tāda hakeru komanda - varbūt kāda kombinācija izdosies.

Mans pašas personas kods? Portreta sarunas ar mūsu laikabiedriem. Par viņu attieksmi pret to, kas sabiedrībā virmo gaisā - vakar, šodien, rīt. Kā cilvēki un morāle, un principi sadzīvo ar zelta drudzi. Izmantojam daudz arhīvu materiālu, kas LTV, atšķirībā no citām televīzijām, ir stiprā puse. Ar tiem nereti var veidot veiksmīgas provokācijas.

Nereti cilvēki sadzīvē ir asi, ar noteiktiem viedokļiem, bet raidījumā kļūst mīkstāki.

Bet to jau var saprast. Kāpēc raidījums vajadzīgs? Jāļauj taču cilvēkiem izteikties - pašlaik ir ētikas un morāles krīze, rotē vieni un tie paši viedokļi un cilvēki. Tāpēc aicināsim tos, kuri nav pirmajās žurnālistu iemīļotajās rindās, mazāk zināmus.”

Raidījumā žunāliste sarunājas tieši, “izpurina patiesību”. B.Šmite saka: “Te - tiešajā - tomēr viens pret vienu. Kā ir, tā ir. [..] ar visām muļķībām.”

Baiba arī atzīst, ka uz raidījumu visi nāk ar prieku un ir pateicīgi, ka aicina uz raidījumu, jo viņiem ir ko teikt. Raidījuma temati rodas visur - laukos, mašīnā, sabiedriskajā transportā, skatoties un vērojot cilvēkus un iedomājoties, par ko viņi domā. B.Šmite stāsta: “Reiz braucu tramvajā un dzirdu divas tantes sarunājamies: “Ir nu gan tie latvieši muļķi - neraksta pasēs tēvavārdus. It kā bērnu radīšanā vīrietis nepiedalītos.” Pēc tam šo tēmu izspēlēju.”

Avoti:

Šmite, Baiba  Šmite uzlauž personas kodu : [par Latvijas TV raidījumu "Personas kods" : stāsta raidījuma vad. B.Šmite] / pierakst. Rojs Diks.  Rīgas Viļņi+, 2001, 19./25.marts [6.], 8.-[9.]lpp

Pieejamība:
Sakārtojums: