Baltica 88

  • PIEEJAMA: 1 epizode
  • SKATĪTA: 6 reizes
  • VIDĒJAIS VĒRTĒJUMS: 0 (0)

Starptautiskais folkloras festivāls “Baltica 88” norisinājās 1988.gada 10.-18.jūnijā.

Festivāla “Baltica - 88” notikumu pilsētas ir Rīga, Valka, Preiļi, Jelgava, Sigulda, Jūrmala, Bauska. Rīgā pulcējas pusotra tūkstoša folkloras ansambļu dalībnieki no Somijas, Polijas, Norvēģijas, Zviedrijas, Spānijas, Bulgārijas, VDR.

Festivālā Latviju pārstāvēja labākie folkloras un Tautas deju ansambļi - “Skandinieki”, “Budēļi”, Līvlist”, “Iļģi”; Vidzemi pārstāvēja - “Daina”, “Senleja”, “Madonas skandinieki”, Lubānas ansamblis; Kurzemi - “Suitu sievas”, “Gudenieku sievas”, Bārtas un Rucavas ansambļi, “Kāndla”, “Mākars”; Zemgali - “Novadnieki”, “Zemgaļi”, Codes un Vecsaules ansambļi; Latgales tradīcijas demonstrēja - Briežuciema, Viļakas, Upītes, Saunasun Rogovkas ansambļi.

Suitu sievas par Baltica 88: “Mūsuprāt, svētki ir ļoti izdevušies. Ļoti jauki, ka esam visi kopā - gan latvieši, gan ārzemju viesi. Varējām pārliecināties, ka viņi ir tādi paši kā mēs, un arī ciemiņi redzēja, ka esam bez ragiem un astēm. Šitā dziedot, aizmirstas visa politika, esam vienkārši cilvēki, kas kopā dzied un danco.”

Antons Kūkojs: “Cik sen par ko līdzīgu bija pat grūti iedomāties. Sevišķi vēl gadus piecpadsmit atpakaļ, kad pat Jāņu svinēšana tika uzskatīta par nacionālistisku un tāpēc - nīdējamu - tautas tradīciju.

Protams, 1988.gadā jaunos prātus uzjundošās vēsmas bija jau izskanējušas. Radošo apvienību konferencē jau bija sākts atklāti runāt gan par padomju okupāciju, gan represijām, kādas pēdējos 48 gados bija vēlušās pāri mūsu tautai. Bija sākusies Tautas frontes dibināšana, arvien uzstājīgāki kļuvuši helsinkieši, bet vai kurš spēja iedomāties, par ko gan īsti izvērtīsies šis folkloras festivāls.

Tūkstoši cilvēku vienojās kopējā dziesmā, rotaļā un prieka sajūtā. Ne vecpilsētā, ne Daugavas krastmalā nebija vietas, kur ābolam nokrist. Šķersieliņās gan varēja manīt ar brezentu segtās armijas mašīnas. Bet tautas disciplinētība varai neļāva iejaukties. Pat tad, kad kāds pārdrošnieks Svētā Gara tornī bija iemanījies pacelt sarkanbaltsarkano karogu.

Un kas par dziesmām: "Daugav`s abās malās", "Palīdzi Dievs" un vēl, un vēl. Vīru priekšgalā Dainis Stalts un viņa rokās vēl pašu tēva cauri visai sovjetisma naktij saglabātais karogs. Un viņam līdzās gan igauņu melni zili baltais, gan lietuviešu sarkani dzelteni zaļais.”

Avoti:

Ose, Liāna.  Klāt starptautiskais folkloras festivāls "Baltica" : [Saruna ar E.Melngaiļa republikas Tautas mākslas un kult. izglīt. darba zin. metod. centra direkt. vietn. L.Osi : Sakarā ar II starptaut. folkloras festivālu "Baltica-88"] / Pierakst. L.Kāla.  Rīgas Balss, 1988, 4.jūl.

Podberezina, J.  "Baltica-88" gaidot : [Sakarā ar gaidamo II starptautisko folkloras festivālu "Baltica-88"]  Rīgas Balss, 1988, 6.jūn.

Zvīdre, Ieva.  "Mēs esam laimīgi!" : [Par sarīkojumu Siguldā : Sakarā ar II starptaut. folkloras festivālu "Baltica-88"]  Padomju Jaunatne, 1988, 16.jūl.

Kūkojs, Ontons, 1940-2007.  Pirmajam Latvijas folkloras festivālam Baltica - 88 : [par folk. festivāla "Baltica" vēsturi] / Antons Kūkojs.  Ludzas Zeme, Nr.52 (2003, 8.jūl.), 6.lpp. [ISSN 1407-9658]

Saistītā informācija

Filma "Baltica-88"

Pieejamība:
Sakārtojums: